wtorek, 24 marca 2020

"Pieniądze i cała reszta" oszczędzanie jest dziecinnie proste



Gdy myślałam nad pierwszym zdaniem do recenzji książki "Pieniądze i cała reszta" z salonu usłyszałam mojego przedszkolaka "Mamo, a kupisz mi to?". Na ekranie pojawiła się reklama, podejrzewam, że dotyczyła ona jakieś zabawki, która dla Młodego wydała się bardzo atrakcyjna. Wasze dzieci też tak reagują na każdą fajną zabawkę, która pojawi się w zasięgu ich wzroku. Też uważają, że jest im ona wręcz niezbędna do życia? Drogi Rodzicu, w takich sytuacjach przyda ci się asertywność, ale zaopatrz się też w poradnik, który nauczy Cię jak najmłodszym mądrze przekazać wiedzę o oszczędzaniu i wydawaniu. Czasy takie, że jeszcze sobie podziękujecie, jak Wasza pociecha zacznie odkładać i nie będzie prosić o kasę na nową zabawkę, bluzę czy torebkę.

Teraz uczymy się w domu. W ostatnim momencie udało nam się zabrać do domu ćwiczeniówkę syna. Tak sobie prześledziłam wszystkie zadania z podręcznika. Jedno z nich brzmi: "Wykonaj projekt skarbonki według własnego pomysłu". Oznacza to, że Młody jako przedszkolak, będzie miał nawiązanie do oszczędzania. Super. 





Młody własną skarbonkę ma już od około czterech lat. Zaczęliśmy odkładać tam kasę, która była prezentem pod choinkę czy na urodziny. To była moja inicjatywa, aby Szymek miał skarbonkę. Młody teraz już świadomie umie odkładać pieniądze, oszczędzać i wydawać na najpotrzebniejsze rzeczy (przynajmniej tak mu się wydaje, bo kolejny zestaw lego, to nie jest jednak najpotrzebniejsza rzecz). Do skarbonki zaglądamy, gdy musimy kupić szczoteczkę do zębów, pastę, bluzę, buty czy inne potrzebne rzeczy do przedszkola. Na przyjemności typu lody, słodycze czy zabawki też nam starcza. I właśnie o takim mądrym dysponowaniu pieniędzmi jest mowa w poradniku "Pieniądze i cała reszta" wydawnictwa Znak emotikon. 

O ile w przedszkolu czy w szkole dziecko zostanie zaznajomione z zagadnieniem pieniądza, to w temat mądrego wydawania, każdy Rodzic musi zagłębić swoją pociechę sam. Myślę, że tu tylko praktyka da wymierny skutek. A my Rodzice musimy przygotować się do tematu. Także warto zainwestować w przyszłość i kupić poradnik "Pieniądze i cała reszta". Osobiście już z niego korzystam i muszę przyznać, że znalazłam w nim wiele cennych rad, które systematycznie wprowadzam w życie moich dzieci. 
"Dzięki tej książce sprawisz, że pieniądze zamiast zmartwieniem i barierą będą dla twojego dziecka narzędziem i wolnością!" Angelika M. Talaga
Dzieci uczą się w praktyce, dlatego pierwszy rozdział dotyczy kieszonkowego. Ucząc dziecko o wartości pieniądza, musimy mu ich trochę dać. A jak dawanie kieszonkowego wygląda w naszym domu? My jeszcze nie wprowadziliśmy systemu kieszonkowego. Oczywiście Młody dostaje czasami, czy to od nas, czy dziadków pieniądze. Nie są to duże kwoty. To takie złotóweczki na lody czy słodycze. Szymek sam decyduje na co je wydać. Do przedszkola zawsze dostaje drugie śniadanie, więc nie widzę potrzeby, aby miał przy sobie pieniądze. Nawet jestem zdania, że to zdecydowanie za młody wiek na noszenie przy sobie pieniędzy. Jako Rodzic wolę być przygotowana na to, że w naszej rodzinie pojawi się kieszonkowe. A wtedy nie będzie nic piękniejszego jak własne dziecko, które umie zarządzać otrzymaną gotówką.

Tylko, że my musimy wpoić dzieciom nowe umiejętności i sposoby myślenia. Bez naszej pomocy dziecku ciężko będzie we właściwy sposób wydać kieszonkowe. Fajnie jak dziecko nauczy się dzielić swój majątek na kategorie: tę część chcę zaoszczędzić, za tę mogę coś sobie kupić, a tą mogę się z kimś podzielić. W poradniku mowa jest o magicznych słoikach. Tylko od was zależy co wykorzystacie do tego zadania. Można kupić gotowe skarbonki. U nas wygląda, to tak jak na zdjęciach, bo do książki mamy dołączony zestaw naklejek, które pomogą naszym dzieciom lepiej rozdysponować zarobionymi pieniędzmi. 


Etapy rozwoju dziecka
W tym rozdziale będzie nam dokładnie wyjaśnione na co możemy pozwolić i jak uczyć o pieniądzach maluszka, przedszkolaka czy ucznia. Dzięki takiej nauce nasze dziecko z czasem pozna granice zakupów, będzie wiedziało na co może sobie pozwolić. Autorka książki naukę o pieniądzu podzieliła na pięć etapów. Podział dotyczy wieku, gdyż inne techniki zastosujemy podczas nauki czterolatka, a inne podczas nauki trzynastolatka. W podręczniku wszystko jest bardzo dokładnie wyjaśnione. Czyta się go naprawdę przyjemnie i szybko. Książka napisana prostym językiem, sprawi, że już w jeden wieczór poznasz najważniejsze tajniki wychowywania tak, aby zarobione przez nas pieniądze, były w rozsądny sposób wydawane przez nasze dzieci. 

Tytuł: Pieniądze i cała reszta
Autor: Gail Vaz-Oxlade
Wydawca: Znak emotikon
Typ okładki: twarda
Ilość stron: 172
Cena katalogowa: 34,99 zł

*Partnerem wpisu jest wydawnictwo Znak Emotikon 

14 komentarzy:

  1. Książka jest super, daje proste i przystępne dla dziecka wskazówki, jak uczyć dziecko oszczędzania :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak już pochłonę jej treść, to z pewnością książka powędruje dalej. Warto zapoznać się z jej treścią.

      Usuń
  2. Fantastyczna książka. Mamy ją i staramy się wcielić w życie te zasady.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To też i nasz przewodnik po sprawach finansowych u dzieci.

      Usuń
  3. My jesteśmy na etapie, kiedy na każdej reklamie syn mówi : Nie ma, trzeba kupić ;) Także tłumaczymy, tłumaczymy, ale na razie jak grochem o ścianę ;D Jedyny plus tej pandemii, że syn nie chodzi z nami do sklepu, ma mały odwyk ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W sklepie, to u nas bardziej młodszy chce wszystko kupić. Przed wejściem do sklepu ustalamy co kupujemy i czy możemy pozwolić sobie na coś słodkiego czy zabawkę. W większości wypadków działa.

      Usuń
  4. Fajne jest to, że książka pokazuje jak uczyć oszczędzania maluszki. Ja mam prawie 4 latka więc na kieszonkowe za wcześnie, ale uczymy się czym są pieniądze i że nie rosną na drzewach ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie. U nas na kieszonkowe też jeszcze za wcześnie.

      Usuń
  5. Super książka. Moje dziewczyny mają swoje skarbonki i uwielbiają na coś zbierać, odkładać... pozycja widać dla każdego!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W książce mamy treści dla dzieci, młodzieży i rodziców.

      Usuń
  6. Swietna jest ta ksiazka u nas kieszonkowe ma corka i duzo to zmieniło w jej postrzeganiu wartosci pieniądza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas również wartość pieniądza zaczyna być inaczej odbierana.

      Usuń
  7. U nas funkcjobuje skarbonka plus konti oszczędnościowe dla chłopców. Jasiek zbiera na wyjazd do Legolandu. Jak na razie odklada wszystkie pieniądze do skarbonki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Takie odkładanie na konkretny cel, to bardzo dobry pomysł, który jeszcze bardziej motywuje.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...