wtorek, 23 maja 2017

Moje dziecko nie umie działać na tablecie i jestem z tego dumna


Rodzice, odważnie przyznawać się u kogo nowa technologia działa jak magiczna różdżka. Płacz, krzyki, wrzaski i nagle kolorowy świat ekranów dotykowych i aplikacji. Czujecie tą błogą ciszę, rozkoszujecie się już nią. Łzy na policzkach znikają w jednej chwili, a my możemy spokojnie oddawać się innym obowiązkom. A wiecie, że smartfony i tablety mają negatywny wpływ na rozwój małych dzieci. Pewnie, że wiecie, ale i tak często wykorzystujecie te urządzenia do uspokajania dzieci. Mi też kilka razy zdarzyło się tak postąpić i przyznaję się do tego bez bicia.

W naszym domu nie zobaczycie żeby Szymek godzinami przesiadywał z telefonem w ręku, bo my z mężem nie daliśmy się w tą pułapkę złapać i dobrze nam z tym. Nie będę Wam tu ściemniać, że nie zdarzyło nam się sięgnąć po telefon i włączyć filmik tylko po to, aby Szymek uspokoił się, przestał płakać, na chwilę usiadł w jednym miejscu a my mieliśmy czas na nasze sprawy. Zdarzyło się, ale tylko kilka razy, a że ulegliśmy to jesteśmy z tego średnio zadowoleni. Ulegliśmy wygodnemu rozwiązaniu. 

Sami znamy pewnych rodziców, którzy mają córkę w podobnym wieku do naszego Szymka. Podczas jednego ze spotkań zaczęli chwalić się jak ich córka operuje tabletem, jak ładnie gra. Ale jak podczas innego spotkania wyszło, że Szymek umie układać puzzle to byli w wielkim szoku. Ich córka nawet nie miała puzzli w domu. Nie przypuszczali, że tak małe dziecko może już taką zabawką się bawić. Zabawne, że na puzzle za mała, a na tableta w odpowiednim wieku.



Danie dziecku tableta/telefonu do ręki to chwila spokoju dla nas rodziców. Dzięki temu nasze dziecko siedzi w jednym miejscu i operuje aplikacjami. Nie marudzi, nie płacze. Nie musimy zabawiać, nie musimy czytać, nie musimy obserwować czy dziecko nie wchodzi na krzesełko czy szafę, nie musimy odpowiadać na milion pytań. Mamy czas na spokojne wypicie kawy, zjedzenie w ciszy, posprzątanie, ugotowanie obiadu. Tak, właśnie w ten sposób usprawiedliwiamy nasze zachowanie. Wiemy, że dobre to nie jest, ale jeśli w tym czasie spokojnie ugotuję obiad na dwa dania to fakt, że moje dziecko trzecią godzinę siedzi na sofie, trzymając tableta w dłoni i operując nim, to zostanie mi to wybaczone. 

Opowiem Wam pewną historię: "Do salonu fryzjerskiego, w którym właśnie jestem wchodzi ojciec z synem. Chłopak ma tak około 8 lat. Siadają na kanapie i czekają na swoją kolej. Chłopak wyjmuje telefon i zaczyna grać. Widać, że ojciec zna tą grę, bo coś pokazuje, podpowiada. Orientuje się w sytuacji. Pierwszy pod nożyce idzie ojciec, który zaczyna żalić się, że właśnie z żoną kupili mu nowy rower, ale od kilku dni stoi w garażu i się kurzy, bo syn woli grać na telefonie i w ten sposób spędza większość wolnego czasu. Ale, gdy na fotel siada syn, ojciec wyjmuje telefon i to on zaczyna grać. Od początku obserwuję tą sytuację, ukradkiem widzę, że ojciec z synem ma świetny kontakt, bardzo dobrze się dogadują, ale ich tematy dotyczą tylko gier. Zaczynam podejrzewać, że ich wspólny, wolny czas skupia się tylko na kolorowym świecie ekranów dotykowych i aplikacji. Ojciec najzwyczajniej nic nie robi z tym, aby syna zainteresowania poszły w innym kierunku. Syna nowy rower nie interesuje, ale jeśli ojciec wybierze się z nim na wspólną wycieczkę rowerową to szybko może to się zmienić. Niech mu pokaże, że na podwórku też można świetnie się bawić. Temu chłopakowi trzeba pokazać inny świat i to rodzice powinni to uczynić."

My pokazujemy Szymkowi, że z piasku i wody może powstać super zamek, otoczony murem, że z polnych kwiatów można zrobić piękny bukiet, że na spacerze też można fajnie się bawić. Bo niby skąd trzylatek może wiedzieć, że ciągłe granie na tablecie to zło. To my jesteśmy odpowiedzialni za to, aby swoim dzieciom to pokazać. A jeśli Szymek zaczyna się nudzić, bo i takie dni mamy to zawsze coś mu podpowiemy, pokażemy jak może zabić tą nudę. Nuda też jest potrzebna, bo gdy się nudzi to zaczyna szukać na siebie pomysłu, zaczyna wymyślać nowe zabawy. Nuda to taka matka kreatywności. 





Znacie jakąś matkę, która cieszy się, że jej dziecko czegoś nie umie. To właśnie ją poznaliście. Szymek tą całą wiedzę odnośnie kolorowego świata ekranów dotykowych i aplikacji jeszcze nadrobi a teraz cieszy się z zabawy w piaskownicy, grania w piłkę, chodzenia po kałużach. Ma kontakt z rówieśnikami, ma swoje ulubione zabawki. Jadąc samochodem poznaje świat za oknem, ma wspólne zainteresowania ze swoim tatą. Pomaga sprzątać, układać w szafkach, obserwuje jak tata naprawia samochód, podaje klucze. 

19 komentarzy:

  1. Moje dzieci czasem oglądają bajki w telefonie ale wolą zabawę niż ekran.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W dzisiejszych czasach chyba nie da się tego uniknąć. Najważniejsze żeby kontrolować

      Usuń
  2. Ja w Zgorzelcu poniekąd stworzyłam grupę dla mam i zamiast ekranów wolimy wspólne spacery.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To fajnie macie. Takie wspólne spacery z innymi mamusiami to fajna sprawa. Zazdroszczę

      Usuń
  3. To widzę, że mamy podobne podejście do tematu:))

    OdpowiedzUsuń
  4. Moja córeczka ma prawie trzy latka i również nie umie obsługiwać tableta i innych tego typu urządzeń i całkiem dobrze mi z tym :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Och, jak dobrze, że moje dziecko nie jest samo. ;-) Ludzie wokół nie mogą zrozumieć, dlaczego moje 15-miesięczne dziecko nie ogląda bajek - serio, to dziwne? Ba!, jestem z nim całe dnie sama, a nawet nie włączamy telewizora, ku dziwnym spojrzeniom innych mam. Zawsze słyszę: "całe dnie jesteśmy sami, to nie będę odbierała sobie przyjemności oglądania telewizji". No tak, dobrze, że ja mam cały sztab opiekunek w mieszkaniu... Jeśli któraś mama lubi posadzić swojego malucha przed telewizorem lub ze smartfonem czy tabletem, to niech to robi, ale niech nie wtrynia się do tego, iż ja tego nie pochwalam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dobre podejście :) tak trzymaj a opiniami innych nie przejmuj się.

      Usuń
  6. Moje umieją bo obsługa tych dotykowych urządzeń jest celowo tak banalna. Ale nie mieli tableta w ręku a telefon kilka razy z aplikacją naśladującą odgłosy zwierząt.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie grzech, że damy trochę pobawić sie dziecku tabletem czy telefonem. Zdecydowanie gorsze zło jest wtedy jak dziecko przesiaduje całymi dniami przy tych urządzeniach.

      Usuń
  7. Nasz rodzina stroni od tabletów, bajek itp. co związane jest z naszymi przekonaniami. Kiedyś na naszym lokalnym spotkaniu mam rozgorzała dyskusja na temat oglądania bajek przez małe dzieci. Zapraszam tutaj - pozbierałam różne punkty widzenia w jeden wpis ;)

    http://centrum-motylandia.blogspot.com/2016/10/mamy-mowia-o-bajkach-telewizyjnych.html

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja moich też separuję. Starsza umie co nieco włączyć, młody wyczaił jak uruchomić latarkę... Ale mam pin odblokowujący ekran więc za wiele nie zdziałają. Owszem wykorzystuję smartfon, głównie do utrwalenia piosenkę angielakich, dla dzieci, które totalnie ich zauroczyły.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak całkiem to nie da się odseparować. Bardziej chodzi o to, aby całymi dniami nie przesiadywali, bo ważne żeby dziecko poznało też inne zabawy.

      Usuń
  9. Zgadzam się, też chciałabym żeby moje dziecko potrafiło się bawić i być aktywne a nie siedziało tylko na laptopie czy telefonie. Ale planujemy czasem puszczać bajki na tablecie albo jakieś piosenki. Ale to tyle. A jak to wyjdzie się okaże, na razie nie mamy nawet tableta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My bardzo zwracamy na to uwagę, aby Szymek dużo przebywał na świeżym powietrzu i tam poznawał ten prawdziwy świat.

      Usuń
  10. Moje dzieci mają wyznaczony czas, kiedy mogą korzystać z tableta czy komputera. Komórkę ma starsze ale służy tylko do dzwonienia i smsów, nie gra na niej. Za to dzieci mojej siostry bez komórki czy tableta ani nie zjedzą obiadu, ani nie skorzystają z toalety :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas synek jeszcze za mały na pisanie czy dzwonienie, ale bardzo dobrze sobie wszystko rozplanowałaś. Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby dziecko nie chciało jeść, bo akurat nie może grać.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...