wtorek, 12 października 2021

Dlaczego...? Ciekawi świata

 


Wasze dzieci też zadają tak dużo pytań? Też są wszystkiego ciekawi? Dziecko tak naprawdę nie chce was ani wkurzyć, ani wykończyć. Pyta, bo naprawdę chce poznać odpowiedź. I trzeba przyznać, że ten potok pytań wcale się nie kończy. Jestem mamą wyjątkowo rozgadanego przedszkolaka, u którego dwie minuty ciszy, to wielki wyczyn. Czy kiedyś uda mi się odpocząć od tych miliona pytań, to sama nie wiem. Czasami nie jestem w stanie nadążyć z odpowiedziami. Czasami jestem tak po prostu zmęczona, że proszę, aby ten mój przedszkolak już mnie nie pytał. Dlaczego...?- to ulubione pytanie zadawane zarówno przez dzieci, jak i wielkich geniuszy! Dzieci są dociekliwe i zawsze zadają mnóstwo pytań. Ten zapał do poznawania faktów i chęć rozwijania wyobraźni warto docenić i mądrze wspierać.




Tym razem do naszej domowej biblioteczki trafiła bogato ilustrowana książka, w której znajdziecie 99 intrygujących pytań i odpowiedzi. Pomogą Ci one wzbogacić wiedzę, dostarczając wiele ciekawych informacji o otaczającym nas świecie. Dlaczego ludzie muszą spać? Dlaczego sygnalizacja świetlna ma takie kolory? Dlaczego na mrozie język przykleja się do żelaza? Dlaczego dzieci się śmieją, kiedy ktoś je łaskocze? Dlaczego jesienią liście drzew i krzewów stają się żółte i czerwone? Jak sami widzicie pytania dotyczą spraw przyziemnych, z którymi spotykamy się na co dzień. Pytania nie są przypadkowe, bo jak sam autor zdradza zaczął pisać tą książkę ze swoim ojcem mając zaledwie osiem lat. Sam był dzieckiem, które często zadawało wiele pytań. I tak pojawił się pomysł na napisanie książki "Dlaczego? Ciekawi świata". 
 



Trzy minuty ciszy
Poznawanie tajemnic otaczającego nas świata to znakomity pretekst do twórczego spędzania czasu rodziców i dzieci. My bardzo lubimy ten nasz wspólny czas. Czytamy wtedy pytanie i najpierw sami wymyślamy dlaczego tak się dzieje, a potem czytamy opis. Czasami udaje nam się odgadnąć, ale z reguły dowiadujemy się jeszcze kilku bardzo fajnych zagadnień, o których jeszcze nie rozmawialiśmy. Pamiętajcie, że zbywając dziecko byle jaką odpowiedzią strzelamy do własnej bramki. Zdecydowanie lepiej jest odpowiedzieć raz, a wyczerpująco. Unikniemy wtedy irytujących powtórzeń. Sami z pewnością tego doświadczyliście, że dziecko wciąż wertuje i na jednej krótkiej odpowiedzi nigdy się nie zakończyło. 
 
Autorzy: Igor Baranow, Andrzej Baranow 
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 176
Cena katalogowa: 27,90 zł
 
*Partnerem wpisu jest Wydawnictwo Promic 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...