Najmocniejsza i najbardziej niepokojąca książka
Christina Lamb, doświadczona korespondentka wojenna, oddaje głos kobietom z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Wśród jej rozmówczyń są japońskie niewolnice seksualne, kobiety bengalskiego pochodzenia krzywdzone przez pakistańskich żołnierzy w 1971 roku w czasie wojny między Indiami, Pakistanem i Bangladeszem, Jezydki porywany i przetrzymywane wbrew swojej woli przez członków ISIS, nigeryjskie uczennice uprowadzone przez Boho Haram, muzułmanki gwałcone przez bośniackich Serbów i kobiety z plemienia Tutsi krzywdzone przez Hutu w czasie ludobójstwa w Rwandzie.
Jedną z najbardziej brutalnych, a przy tym najbardziej marginalizowanych zbrodni wojennych jest gwałt. Przemoc seksualna jest powszechnym narzędziem wojny, jednak dopiero od kilku lat jest ona obiektem zainteresowania wymiaru sprawiedliwości. Nie sposób oszacować ile kobiet ucierpiało do tej pory.
Gwałty wojenne to często zbrodnie przemilczane, bo niby komu ofiary mogą powiedzieć o swoim bólu. Przemoc wobec kobiet rzadko jest traktowana na równi z innymi zbrodniami. Lamb pokazuję, że przemoc seksualna stanowi uniwersalne narzędzie kontroli. Przedstawia gwałt nie jako "efekt uboczny" wojny, ale potężny instrument zniszczenia, również skuteczny jak broń chemiczna. Służy on konkretnym celom: ma zmusić kobiety do uległości i upokorzyć je.
To nie jest tak, że gwałcą tylko mężczyźni z zaburzeniami psychoseksualnymi. I nie jest tak, że w samym akcie gwałtu chodzi tylko o zaspokojenie seksualne. To wszystko jest bardziej złożone. Jest to najstarsza forma agresji. Gwałty wojenne to margines całego okrucieństwa wojny.
"Nie są to historie, które łatwo opowiadać ani których łatwo słuchać. Ale często traktują o zdumiewającej odwadze i heroizmie."
Wydawnictwo: Znak Literanova
Autor: Christina Lamb
Ilość stron: 416
Cena katalogowa: 59,99 zł
#partnerem wpisu jest Wydawnictwo Znak Literanova
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz